Mire és hogyan helyezzük a függöny anyagokat és paneleket?
Sokan csak egy szükséges kiegészítőként tekintenek a karnisokra, pedig a lakberendezés és az árnyékolástechnika fontos elemei. Persze nem a stukkó mögé kerülő alumínium sínekre gondolunk, hanem azokra a karnisokra, amelyek mindig szem előtt vannak. Ezeknek passzolniuk kell a függöny anyagokhoz és a belső tér egyéb fém tárgyaihoz. Tehát nem véletlen, hogy a gyártók nagyon széles kínálatából válogathatunk.
Milyen fajtái, típusai vannak a karnisoknak?
A rúdkarnis:
Ez a hagyományos karnis típus nagyon kedvelt manapság is. Széles választékának köszönhetően egyaránt használható klasszikus és modern belső térben.
Bővebben »
A rúdkarnisok színei, anyagai:
Az igényeknek megfelelően fém és fa, illetve fényes és matt kivitelek közül válogathatunk. Ezen belül többféle fa minta (bükk, tölgy, fenyő, zebrano, stb.) és sokféle fém (acél, matt-króm, alumínium, réz, antik-réz, bronz, króm, stb.) áll rendelkezésünkre.
A fa és fém anyagokat párosíthatjuk is, pl. fa karnisrúdra fém végzárókat teszünk. Sőt, már gyárilag is rendelkezésre állnak fa-fém karnis kombinációk.
Méretkategóriák:
A karnisoknak a jó megjelenésen kívül erősnek is kell lenniük. Ezért fontos, hogy a megfelelő rúdátmérőt és konzolokat használjuk. Az anyagok súlyától és a fesztávtól függően 16, 19, 28 mm átmérőjű rudakat használhatunk.
A rúdkarnisok kiegészítői:
A lényeg itt is a részletekben rejlik. A különböző karnis végzárók, tartó konzolok, de még a karikák is beleszólnak az összképbe. Ezek a legtöbb esetben össze vannak válogatva egy-egy szettbe, de mindenki szabadon engedheti a fantáziáját és egyedileg is összeállíhatja.
Mire figyeljünk?
A rúdkarnisok konzoljai jellegüknél fogva gátolják a függönyök szabad mozgását a rúd teljes hosszában. Ezért a függöny anyagokat ennek megfelelően kell varrni. Ezt a problémát kiküszöbölhetjük belső sínes karnis rudakkal, amelyek segítségével a függönyök ugyanúgy mozgathatók, mint az alumínium síneken. De vastagabb karnisrudak használatával a konzolokközötti távolság is nőhet.
Amennyiben a nyílászáró alatt radiátor van, úgy figyelnünk kell arra, hogy a belső (a fényáteresztő függönyt tartó) karnisrúd ne essen annak a síkjába. Ebben az esetben a függönynek ,,hasa" lesz. Ezt a karnisok konzoljaira szerelt hosszabbítóval oldhatjuk meg.
Így viszont már túl messze kerülünk a faltól... Természetesen erre is van megoldás! A karnisrudak végére behajlítható toldóelemet helyezünk és így a függöny a falig behúzható, eltüntetve a rést.
A rúdkarnisok kínálatát tekintse meg bemutatótermünkben!
Profil és alumínium karnis, sínek:
A modern és minimál stílus előretörésével ezek a függöny tartószerkezetek
Ezek a karnistípusok ma már ugyanolyan népszerűek, mint a rúdkarnisok. Ez nem véletlen, hiszen az alumínium karnisoknak nagyon sok előnye van.
Bővebben »
Miért fontos a profilméret?
A rúdkarnisokhoz hasonlóan az alumínium síneknél is a felhasznált függöny anyagok méretéhez és súlyához kell igazítani a karnis szerkezet erősségét. Egy könnyű, fényáteresztő függönyhöz tökéletesen megfelel a vékony, kb. 1,5 cm-es alumínium sín, normál csúszkákkal. De egy nehéz, bélelt dekor, vagy blackout függönyhöz már 3-4 cm-es profilú, görgős csúazkával szerelt változatot kell használnunk. A profil és alumínium karnisok sokkal erősebbek a rúdkarnisoknál, mivel a szerkezetük úgy lett kialakítva, hogy a ellenálljon a terhelésnek.
Variálhatóság, sokoldalúság:
Az alumínium sínek egyik legnagyobb előnye a kombinációs lehetőségekben rejlik. A sínek egy szerkezeten különbözőek lehetnek, kiegészíthetők drapériatartóval, a faltól való távolságuk a konzoloknak köszönhetően akár 27 cm is lehet. Utóbbi esetben a sínek vége behajlítható a falhoz, így eltakarhatjuk a függönyökkel a túl nagy rést.
A sínek igény esetén hajlíthatók boltívben és bástyaívben, illetve alkalmazhatunk íves, vagy szögletes végletörést is.
Az anyagok mozgatása:
Az alumínium karnisok esetében a tartókonzolok nem akadályozzák az anyagok mozgatását. Ennek köszönhetően akár 6 méteres síneket is alkalmazhatunk, amin az anyag akadály nélkül mozog. A síneket zsinóros mozgatószerkezettel is felszerelhetjük, amelynek segítségével a függönyöket egy bal, vagy jobb oldalon lévő zsinórral húzzuk el. A mozgatás balra, jobbra, vagy két irányba történhet. Ez a lehetőség különösen jól jön nehéz, vagy nagy méretű függönyöknél.
Mire figyeljünk?
Az alumínium síneket gyakran építjük stukkó mögé, ezért fontos, hogy a gipszkartonozás előtt megtervezzük, milyen árnyékolást szeretnénk. Célszerű 15 cm helyet hagyni, mivel ide a kétsínes sín is kényelmesen befér. Fal és mennyezet fűtésnél is szem előtt kell ezt tartani! Célszerű a csövek beépítése után, a vakolás előtt fényképeket készíteni!
Az alumínium és profil karnisok választékát és működését nézze meg bemutatótermünkben!
A lapfüggöny szerkezete:
A lapfüggöny kedvelt függönyözési megoldás, ezért fontos, hogy a szerkezetének jellegzetességeit figyelembe vegyük a tervezés során.
Bővebben »
A lapfüggöny felépítése és részei:
A 2-től 5 sínes lapfüggöny sínt konzolokkal szereljük az oldalfalra, vagy a mennyezetre. A sínekbe kerülnek az úgynevezett panelkocsik, amelyekbe tépőzár van ragasztva. A panelkocsik hosszát az árnyékolni kívánt felülethez igazítjuk, így egyedi méretben készülnek. Törekednünk kell a 60-80 cm méretre, mivel a lapfüggöny paneljei ebben a mérettartományban a legmutatósabbak. Ezen kívül fontos, hogy a lapfüggöny panelek 3-5 cm átfedéssel kerüljenek egymás elé, mivel ennek hiányában fényrés lenne közöttük.
A lapfüggöny panelek mozgatása:
A sínben lévő panelkocsik nagyon jól variálhatók, ezért sokféle gyűjtési és mozgatási mód kialakítható. Az alumínium sínekhez hasonlóan a lapfüggöny szerkezet is szerelhető zsinóros elhúzószerkezettel, amely jobbra, balra, vagy két irányba mozgatja a panelkocsikat. Az elhúzó zsinór jobb és baloldalon egyaránt lehet, lelógása a belmagasság függvényében változtatható.
Milyen színű lehet?
Tulajdonképpen bármilyen RAL színben vállaljuk a lapfüggöny sínek szinterezését, de alap esetben fehér, ezüst és bronz színek választahók.
Nézze meg bemutatótermünkben a lapfüggöny szerkezetét és működését!
A rolók, raffrolók árnyékoló szerkezete:
A római rolók speciális mozgatású belső árnyékolók, ezért speciális szerkezetet igényelnek.
Bővebben »
A rolók szerkezetének felépítése és részei:
A felső alumínium profilban egy szögletes rúd fut végig, erre vannak felfűzve a csévetestek, amelyekre a roló anyagán függőlegesen futó zsinórok tekerednek fel. A csévetestek és zsinórok száma a roló méretétől függ.
A rolószerkezet típusai:
A felhasznált függöny anyag súlya és a roló méretétől függ, hogy milyen típusú rolószerkezetet használunk.
Zsinóros raffroló szerkezet:
Mivel kicsi a terhelhetősége, ezért maximális szélessége 160 cm lehet, valamint könnyű, fényáteresztő függöny anyagokat mozgathatunk vele. Ahogyan a neve is mutatja zsinórral történik a mozgatás, ami gyorsabb felhúzást eredményezhet, azonban figyelnünk kell arra, hogy minél jobban felhúzzuk a rolót, annál hosszabban lóg le a kezelőzsinór.
Nyitott vagy zárt tokozott rolószerkezet:
Ezeknél a rolószerkezeteknél a mechanikai elemek egy kb. 3x3 cm-es alumínium profilban foglalnak helyet. A zárt és a nyitott rolószerkezet közötti különbéget a profil alján lévő rés eredményezi. A nyitottnál látszanak a csévetestek a kb. 2,5 cm-es nyíláson át, míg a zárt szerkezet esetében ez a nyílás kb. 3 mm. Ezeken a rolószerkezeteken az anyagot gyöngylánccal mozgatjuk, amely a szerkezet minkettő oldalára szerelhető és lelógása szabadon választható. Nagy méretű rolók és nehéz dekor, vagy black out anyagok esetén áttételes mozgatószerkezet használunk, így ezek is kényelmesen kezelhetők.
A római és raffroló szerkezeteket nézze meg bemutatótermünkben!
Vitrázs és kávéházi rúd:
Ezeket a tartóelemeket talán nem is nevezhetjük szerkezeteknek. Nagyon egyszerűek, ugyanakkor praktikusak, kis helyigényűek és olcsók.
Bővebben »
Mire és hol használjuk?
Ahol nagyon kevés hely áll rendelkezésre (például a konyha pultja, vagy a fürdőkád fölött lévő ablakok esetében), ott a vitrázsfüggönyök nagyon praktikusak. A könnyű, elsősorban fényáteresztő függöny anyagokat a vitrázs, vagy kávéházi rudakra húzzuk, majd ezeket az ablak falcába, vagy keretére erősítjük.
A vitrázsok felépítése:
Az alap szerkezet tulajdonképpen egy vékony aluínium rúd, amely a két végén csavarozható, vagy ragasztós konzolokkal erősíthető a nyílászáróra. Ezen kívül létezik rúgós megoldás is, amellyel az ablak falcába feszíthetjük a rudat.
A kávéházi rúd hasonló elven használható, de vastagabb átmérőjű, valamint a rúd és a konzolok szebbek, mutatósabbak.
Nézze meg a vitrázspálcákat és kávéházi rudakat bemutatótermünkben!
Természetesen üzletünkben minden tartószerkezetet meg tud tekinteni, és szívesen segítünk a legjobb megoldás kiválasztásában.